עיריית אור יהודה - אגף הנדסה

אודות מנהלת התחדשות עירונית אור יהודה

אור יהודה היא עיר מיוחדת: מצד אחד, היא ממוקמת במרכז של המרכז, מרחק נסיעה קצר ממרכזי התעסוקה של גוש דן ומנתב”ג. מצד שני, אור יהודה מתאפיינת במרקם חברתי חזק ובקהילות המגובשות סביב קשרי משפחה, מסורת ודת, משל הייתה יישוב קטן.

בזכות מיקומה המרכזי, ועקב ההיקף הגדול של בניה ישנה בעיר, בשנים האחרונות ישנה בעיר פעילות משמעותית של יזמי נדל”ן המבקשים לקדם פרויקטי התחדשות עירונית בעיר.

התחדשות עירונית היא כותרת לתהליך מורכב בו בניין ותיק, רחוב ואפילו שכונה שלמה, עוברים שדרוג פיזי משמעותי. השדרוג נעשה באמצעות פרויקט פינוי בינוי או פרויקט תמ”א 38. התחדשות עירונית היא גם הזדמנות חד פעמית: לתושבים – לשפר את איכות חייהם ולהגדיל את שווי דירתם, ולעיר – לחדש את המרחב הציבורי ולמשוך תושבים חדשים.

תהליך ההתחדשות העירונית יכול לקרות רק בהסכמה בין שלושה שותפים: בעלי הדירות – שהכוח על קידום הפרויקט מצוי בידיהם, העירייה – האחראית על התכנון והרגולציה, ויזמי הנדל”ן – שמשקיעים זמן, כסף וכישרון כדי לקדם פרויקטים.

על מנת שפרויקטי ההתחדשות העירונית בעיר יתממשו בצורה הטובה ביותר, תוך שמירה על האינטרס הציבורי הכלל עירוני, הוקמה מינהלת ההתחדשות העירונית בעיר.

האינטרס העירוני של אור יהודה הוא לקדם פרויקטי התחדשות עירונית שיאפשרו, מצד אחד, למשוך לעיר תושבים חדשים שייהנו ממיקומה המרכזי בגוש דן – אך מצד שני, ישמרו על המבנה הקהילתי הייחודי של העיר.

המינהלת החלה את פעילותה בחודש יוני 2016 והיא פועלת בכפיפות למהנדסת העיר. בשונה ממינהלות אחרות בארץ, מינהלת ההתחדשות העירונית בעיר הינה במיקור חוץ ומופעלת ע”י חברת AVIV AMCG. המינהלת רואה את תושבי העיר, היזמים והעירייה כלקוחותיה, ומחוייבת לספק להם שירות איכותי, מהיר ויעיל.

המינהלת עובדת יחד עם שלושת השותפים לתהליך ההתחדשות העירונית:

  • התושבים ובעלי הדירות – צוות המינהלת מספק מידע, ייעוץ וליווי לתושבים על תהליכי ההתחדשות העירונית בעיר, ומסייע להתארגנויות ולהקמת נציגויות בתים. המינהלת משתתפת באספות תושבים ויוזמת כנסים וקורסים לתושבים, לצורך הכשרה ומתן מידע. צוות המינהלת מקשיב לשאלות ולרעיונות של בעלי הדירות, ומטמיע אותם בתהליכי התכנון של פרויקטי התחדשות עירונית. העבודה מול התושבים נעשית בשיתוף פעולה הדוק עם עובדת סוציאלית קהילתית המתמחה בהתחדשות עירונית, שפועלת באגף הרווחה בעיר.
  • יזמי הנדל”ן – צוות המינהלת, בהנחיה מקצועית צמודה של מהנדסת העיר וצוותה, מגבש מדיניות התחדשות עירונית לכל חלקי העיר הותיקה: קרית גיורא, שכונות דרום העיר, ורח’ קזז וסביבתו. המינהלת מספקת הנחיות תכנוניות ליזמים, בוחנת כי הם עומדים בכללי מדיניות ההתחדשות העירונית בעיר, ומלווה אותם בתהליכי התכנון.
  • אגפי העירייה – המינהלת פועלת בשיתוף פעולה עם אגפי העירייה האחרים, ובראשם אגף החינוך, וכן אגף הרווחה ומח’ התשתיות, כדי לאפשר את היערכותם לצמיחת האוכלוסייה הצפויה עם מימושם של פרויקטי התחדשות עירונית.
    פרויקט התחדשות עירונית הוא הזדמנות שיש לנצל אותה בחוכמה. אנו במינהלת רואים את העיר והתושבים במרכז, וכל פעילותנו נעשית בהתאם לעיקרון הזה.

בברכה,

מנהל מנהלת התחדשות עירונית

אור יהודה